Бошњаците во Северна Македонија основаа Бошњачки национален совет

„БНС ќе ги штити, развива и унапредува националните, верските и културолошките интереси на бошњачкиот народ во Република Северна Македонија“, истакна Бабачиќ Бошњачкиот национален совет (БНС) во Скопје денес одржа прес-конференција на која ја запозна јавноста со неговите цели, при што…

Општина Долнени се дави во смет – ДЕСОВО

Ако случаен намерник реши да дојде во посета на селата во Општина Долнени и одлучи да прошета низ селските улици самиот нема да знае каде се наоѓа, и ќе помисли да не е случајно во селата на Африканскиот свет каде…

Во првите пет месеци бројот на туристи зголемен за 15 проценти

Во првите пет месеци од годината, во однос на истиот период лани бројот на туристите е зголемен за 15, 1 проценти, и тоа кај домашните туристи има зголемување за 7,8 проценти, а кај странските има зголемување за 19 проценти, објави Државниот…

По вчерашниот голем пад, цените на нафтата во пораст

На главните пазари за сурова нафта денеска цените на нафтата повторно се во пораст, откако вчера го доживеаја најголемиот пад во последните две години. Брент суровата нафта вчера доживеа пад на цената од 6,9 отсто, што е најголемиот пад во…

Дедото на Тамара доби седум и пол години затвор

Љупчо Стојановски, дедото на Тамара Димовска од Велес, која почина во 2015 година чекајќи на операција на рбетот во странство, денеска во Кривичниот суд во Скопје доби седум и пол години затвор за обид за убиство на поранешниот министер за…

Субвенции за тутунот од реколтата 2017 ќе се исплаќаат од следната недела

Денеска во Службен весник се објавија измените и дополнувањата на Законот за земјоделство и рурален развој, со што, се создадоа законски услови за навремена исплата на субвенциите, меѓу кои е и исплатата на субвенциите за тутунот од реколтата 2017, информираат од…

Вучиќ во посета на Русија, ќе се сретне со Путин

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ е во посета на Русија каде што ќе се сретне со рускиот претседател, Владимир Путин а ќе присуствува и на воената парада по повод Денот на победата над фашизмот, 9 мај. Дводневната посета е на…

МАНУ на заедничко чествување со БАН на Свети Кирил и Методиј во Софија

Делегација на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), предводена од претседателот Таки Фити, в четвток и петок ќе престојува во Софија во посета на Бугарската академија на науките (БАН). Двете академии ќе организираат заедничко чествување на празникот на сесловенските…

„Диво Насеље“: Пресудата се преведува, жалбите се процесуирани, предметот оди во Апелација

На 2 ноември минатата година, две години и пет месеци по настаните 9 и 10 мај 2015 година во кумановската населба, и година и осум месеци по почетокот на судењето на 8 февруари 2016 година, Основен суд Скопје 1 ги…