Јункер: Ниту една земја од Западен Балкан не ги исполнува условите за влез во ЕУ

Претседателот на Европска комисија, Жан Клод-Јункер по посетата на Софија истакна дека ниту една од земјите од Западен Балкан не ги исполнува условите за влез во ЕУ. -Тие што сакаат да и се приклучат на ЕУ, треба да ги исполнат…

Амар Гиле Јашарспахиќ ќе приреди спектакл и во Скопје.

По успешните настапи низ целиот Балкан и концертот во Зеница Амар Гиле најавува спектакал и во Македонија.   Големата регионална ѕвезда прв пат со солистички концерт на 11 мај во Вип Арена „Борис Трајковски“ СКОПЈЕ

На Дара Бубамара и е ограбен станот во Дедиње.

  На Дара Бубамара и е ограбен станот во Дедиње. Во таа прилика крадците и земале пари и скапоцени работи во вредност од 30.000 евра. Крадците беа толку тивки и вешти што никој од нивните соседи не можеше да ги…

УЈП: 130.850 граѓани поднеле годишна даночна пријава, рокот е до 15 март

Управата за јавни приходи (УЈП) информира дека 130.850 граѓани поднеле Годишна даночна пријава и потсетува дека наближува крајниот рок за поднесување до 15 март. „Имајќи предвид дека се очекува уште 270.000 граѓани да ги пријават своите приходи во управата, а…

И министерските трошења во бифеата на државните институции ќе бидат објавувани

Не само предложениот дневен ред од седниците на владите, туку актуелната власт планира целосниот усвоен дневен ред, материјалите и записите од седниците на Владата јавно да се објавуваат, рече Роберт Поповски, министерот без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност…

Инспекторатот со дрон го снимал и следел дивото фрлање и палење отпад

На подрачјето на Скопје состојбата со загадениот воздух е веќе под прагот на алармирање, извести Државниот инспекторат за животна средина на својата Фејсбук страница, повикувајќи се на податоците од Државниот автоматски мониторинг систем за квалитет на воздухот од 31 јануари. „Се…

Кочовски: Македонскиот челик не е директно погоден од тарифите кои ги најави Трамп

Најавата за воведување на увозни тарифи за челични и алуминиумски производи од страна на американскиот претседател Доналд Трамп за Соединетите Американски Држави нема најдиректно да ги погоди македонските производители, бидејќи тој пазар не им е таргет, изјави за „Мета“ претседателот на Здржението на…