Вучиќ во посета на Русија, ќе се сретне со Путин

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ е во посета на Русија каде што ќе се сретне со рускиот претседател, Владимир Путин а ќе присуствува и на воената парада по повод Денот на победата над фашизмот, 9 мај. Дводневната посета е на…

Владата во Австрија ќе ја забрани кампањата на турските политичари пред изборите

Австриската десно ориентирана коалициска влада, која силно со противи кон приклучувањето на Турција на Европска унија, ќе им забрани на политичарите да водат кампања во оваа земја пред изборите во Турција во јуни, изјави канцеларот Себастијан Курц. „Предизборни настапи на…

Ден на жалост во Русија, поради пожарот во Камерово во кој загинаа 64 лица

Во Русија денеска е прогласен ден на жалост, поради жртвите во пожарот во сибирскиот град Камерово, во кој загинаа 64 лица, од кои 41 деца. Руските знамиња ќе бидат спуштени на половина копје, а културните институции и медиумите ќе прекинат да емитуваат…

Најмалку 64 загинати во големиот пожар во Кемерово

Во големиот пожар што вчера се случи во трговскиот центар „Зимска вишна“ во јужниот руски град Кемерово, според досегашните податоци, загинале најмалку 64 луѓе, од кои голем број деца, соопштија руските власти. Според „Раша тудеј“, бројката на загинати би можела…

Закерберг: Откривме профили од Македонија кои ширеа лажни вести

Сопственикот на „Фејсбук“, Марк Закерберг, во интервју за „Си-ен-ен“ вели дека минатата година пуштиле нови алатки за вештачка интелигенција, за да откријат лажни профили што се обидуваат да шират лажни вести, и дека пронашле голем број такви профили од Македонија. Ова е…

Што вози Сергио Рамос? ФИЧО! (ВИДЕО)

  Капитенот на Реал Мадрид, Сергио Рамос, ќе го прослави својот роденден на 30-ти март, а неговиот брат го изненади со предвремен поклон (автомобил) Не, Рамос не добил скапа машина, туку ”Фичо” кое дури има и налепница со иницијалите С.Р.…

Во авионска несреќа во Иран загинаа ќерка на турски бизнисмен и нејзините пријателки

Ќерката на еден од најпознатите турски бизнисмени и нејзини пријателки загинале во авионска несреќа во Иран вчера попладнето, кога им се урнал приватниот авион. Во авионот на турската компанија „Башаран Холдинг“ на бизнисменот Хусеин Башаран, загинаа Мина Башаран, 28-годишната наследничка…

Хорор во ВИЕНА – АВСТРИЈА

Две жени и едно машко лице се повредени од страна на маж вооружан со нож во Виенскиот забавен парк ПРАТЕР известуваат тамошните медиуми повикувајќи се на градската власт. Во нападот наводно се повредени маж и жена на возраст од околу 50години,како…

ВО Германија 100.000 слободни работни места

Према институтот за истражување(ИАБ) од Neurnberg бројот на непотполнети работни места во Германија достигна рекордна вредност од 1.2милиони во последиот квартал од минатата година. На крајот на минатата година во Германија 1.183.000 работни места биле непотполнети што е за 128.000 повеќе…

Граѓаните на Германија ќе добијат законско право на брз интернет

Граѓаните на Германија ќе добијат законско право на брз интернет, според коалицискиот договор на конзервативците на Ангела Меркел и Социјалдемократската партија на Германија (СПД), вели Хелге Браун, кој е именуван за шеф на кабинетот на германската канцеларка. Во интервју за…